O nás

Rádi bychom vás tímto příspěvkem vtáhli do našeho zákulisí a přiblížili vám naše “proč“. Na fotografickém trhu se pohybujeme více jak 10 let. Jako fotografové jsme byli u toho, když zrcadlové fotoaparáty zažívaly velký boom. Platilo “čím větší, tím lepší”. Kdokoliv, kdo měl “velký” foťák, tak byl považovaný za profíka. Toto vnímání pomaličku odplouvá s nástupem bezzrcadlovek, které se snaží jít opačnou cestou minimalismu. Nynější digitální doba, masivně podpořená mobilními telefony, zapříčinila jednu zásadní věc. Lidé se stále méně chodí fotit a fotografové stále méně tisknou fotky. Jakoby tištěná fotografie byla zbytečná nebo snad nedůležitá.

Pravdou ale je, že jen málo rodin třídí, zpracovává, pravidelně tiskne a zálohuje své fotografie. Naši předkové měli třeba jen jeden portrét, ale byl kvalitní a dochoval se po řadu generací. Je fascinující držet starou fotografii a ve tvářích vidět své předchůdce a přemýšlet nad jejich osudy. Myslíte, že stejně fascinující bude pro další generace, aby procházely externí disky nebo cloudové úložiště plné digitálního obsahu? My si to nemyslíme, a proto jsme tady.

Věříme, že fotografie má být tištěná, a na tu jsou zde skuteční experti. V rámci České republiky i v rámci Evropy je jich hned několik. Jak ale předat tištěnou fotku, aby bylo jasné, že je to klenot? Na to jsme zase experti my. Po mnoha různých spolupracích a zkušenostech jsme se rozhodli vyrábět produkty, které mají fotografům pomoct při předávání zakázek. Fyzický produkt je hmatatelným výsledkem služby a zvyšuje tak spokojenost zákazníka, že za vydané peníze si skutečně odnáší něco domů – něco malého, hmatatelného, skutečného, něco na památku. Není to jen složka kdesi na úložišti nebo pár fotek v mailu.

Dalším důvodem proč jsme se pustili do něčeho takového je fakt, že chceme budovat hodnotu fotografie, chceme budovat fotografický trh a posouvat ho vzhůru. Naším cílem není dělat práci nejlevněji, ale nejlépe. Nejlépe, jak dokážeme a předávat tak fotografům produkty nejvyšší kvality, které budou sloužit jim i jejich zákazníkům. Zde přichází řádné nacenění hmatatelných produktů, které si nachází zákazníky, jež pomáhají společně s fotografy ocenit tvorbu umělce, ale i hodnotu samotných snímků. Pro fotografy, kteří u nás nakupují pravidelně, mají pravidelné zakázky nebo pomáhají edukovat trh prostřednictvím kurzů, přednášek, či jiným způsobem, jsme vytvořili referenční program. Zůstáváme tak s fotografy v užším kontaktu a sledujeme vývoj trhu a jeho aktuální potřeby. Naopak pro fotografy, kteří by se rádi posunuli na vyšší úroveň, máme projekt Academa, který se orientuje zejména na podnikatelskou část focení.

Stále se učíme novým věcem, stojíme vlastně na samotném začátku. Chybujeme, posouváme se dále a hledáme nové možnosti. Většina naší práce je tradiční řemeslo – knihařina, spojená s ruční precizností, vkusem a citem pro detail. Většina našich produktů, jako jsou booklety, krabičky na fotky, folio boxy, kožená portfolia i papírové obálky, projdou pod rukami nejednoho člověka. U produktů, kde nám to dává smysl ekologicky, využíváme stroje, abychom zamezili vzniku odpadů i zmetků. Zároveň se jedná o přesnost, kterou by lidské oko ani ruce nebyly schopny zvládnout. Jde například o výseky na pasparty, kde nám stroj ušetří mnoho hodin ruční práce a my se tak můžeme soustředit na to, kde nás stroje nenahradí.

Náš tým je složený jak z internistů, tak z externistů, ale na všechny se vztahuje naše poslání. Usilujeme totiž nejen o zvýšení kvality fotografického trhu, ale hlavně o to, aby lidé kolem nás byli spokojení. Lidmi myslíme zákazníky, dodavatele, ale především naše zaměstnance, bez kterých by nic z tohoto nevzniklo. Zakoupením našich produktů podporujete naše české ručičky, naše lidi a rodiny, kterým chceme poskytnout kvalitní úroveň práce i života. Naše zaměstnance se snažíme vzdělávat a posilovat v nich touhu, kterou máme i my – být lepší, než jsme byli včera.

Fotografie jako služba i produkt existuje řadu let, kdy ji neohrozila válka, krize, politika, ani digitální posun. Věříme v hodnotu fotografie a její sílu – uchovat vzpomínku, zapamatovat si člověka a jeho podobu, uchovat pocit, který jsme měli v daném okamžiku. Fotografie je mnohdy to jediné, co nám po odchodu člověka zůstane. Naše produkty fotografie vystavují, uchovávají, opatrují. Za posláním budovat fotografický trh a zvyšovat hodnotu fotografie je touha budovat a tvořit. Spojovat moderní automatizovanou výrobu s tradiční řemeslnou ruční prací. Budovat místa, zázemí, ale i lidi a jejich charaktery. Ovlivnit životy našich zákazníků, ale také našich zaměstnanců. Využívat příležitosti a také je dávat. Růst, když to jde a být stabilní oporou, když je to nezbytné.

Tereza Řehulka, zakladatelka